گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری یزد

: ارد بزرگ
گزینش می تواند درست و یا نادرست باشد ، گزینش گری یک هنر است . بهره بردن از تجربه های دیگران می تواند به گزینش راه درست کمک کند .
مسجد حظیره یزد
باغ دولت آباد در شهرستان یزد
بقع دوازده امام در شهرستان یزد
کارخانه اقبال یزد
بقعه سّیدرکن الّدین در شهرستان یزد
مدرسه ایرانشهر أر شهرستان یزد
افزایش امتیاز این مطلب
کاهش امتیاز این مطلب
امتیاز :

استان یزد به دلیل واقع شدن در کویر مرکزی ایران از یک طرف و جاگرفتن در دامن  شیرکوه با ارتفاع  4075 متر از سطح دریای آزاد از طرف دیگر دارای آب و هوای کامًلا متفاوت است.

 هر گردشگر با طی مسافت قریب 60 کیلومتر و صرف زمان یک ساعت تفاوت دما تا 40 درج سانتی گراد را حس می کند و این تنوع دما و آب وهوا در شب و روز کویر نیز نزدیک به همین مقدار  است.

 چتر آسمان کویر در روز آبی و صاف و آفتابی است و در شب ُپر از ستاره ها و این خود جاذبه ای خدادادی و طبیعی است که از هر بنای تاریخی دست ساز بشر زیباتر و نادرتر است.  این درست است که یونسکو یزد را در کنار « ونیز » ایتالیا به عنوان یکی از شهرهای تاریخی جهان نامیده است این درست است که یزد را به عنوان اولین « شهر خشتی » جهان نامیده اند این درست است که بیش  از 6500 اثر و بناهای تاریخی شناخته شده و قدمت این دیار به هزاران سال پیش مربوط است ولی طبیعت کویری بیابانی و کوهستانی آن با گونه های گیاهی و طّبی نادر و حیوانات کم نظیر در مناطق حفاظت شده می تواند هر گردشگر کنجکاو و با ذوقی را مجذوب خود نماید.

فرهنگ آداب و آیین های مّلی و مذهبی مردمان یزد به عّلت واقع شدن در مرکز ایران و مصون بودن از هرگونه تهاجم خارجی دست نخورده باقی مانده و مهمان دوستی و خون گرمی آنان زبانزد خاص و عام است. 

 سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری این استان براساس طرحهای دردست تدوین و اجرای سازمان مرکزی درصدد تشکیل کمیته های گوناگون گردشگری و اجرای تورهای متنّوع در این  راستاست. طّراحی و اجرای گردشگری طبیعی و طبیعت گردی یکی از فعالیت های این سازمان است. این سازمان شناسایی انتخاب و معرفی 20 روستای نمونه و مناسب گردشگری (کویری و کوهستانی) را نیز با تهیه  نقشه مسیرهای آن نیز در طرح گردشگری روستایی و عشایری خود گنجانده و در دست اجرا  دارد. 

گردشگری ورزشی مذهبی علمی و همچنین توریسم درمانی (گردشگری سلامت) جزو طرح ها و برنامه های در دست اجرای این سازمان است.

یزد با تمام امکانات ویژه و توانایی های منحصر به فرد  خود دارای بیش از 30 هتل نوین و سّنتی از 1 تا 4 ستاره با ظرفیت بیش از 2000 تخت و نیز 10 سفره خان  سّنتی است. تبدیل بناها و خانه های قدیمی با معماری دست نخورد  گلین به اقامت گاهها و سفره خانه های سنتی جزئی از این ظرفیت  هاست که خود جاذبه ای خاص خود را دارد

  فروش بلیط و تورگردانی به گردشگران داخلی و خارجی در استان فّعال هستند تعداد 30 دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در راستای ارائ  خدمات   مربوط در استان یزد بیش از 20 منطق  نمونه گردشگری (کوهستانی  کویری) شناسایی و انتخاب شده است که در آینده با سرمایه گذاری بخش خصوصی وحمایت دولت جزو قطب های گردشگری استان  محسوب می شوند و فعالیت گردشگری در آنها جاری خواهد شد. دوازده طرح گردشگری در حوزه های  اقامتی و پذیرایی نیز توسط بخش خصوصی در حال احداث است.

 طرح گردشگری قنات در قالب مرّمت بهسازی و ایجاد قابلیت دسترسی راحت گردشگران به قنات نیز از جمله طرح های دیگر سازمان است. باید دانست که استان یزد مرکز بین المللی مطالعات قنات و  بیابان زدایی است

 

نگارش : مردی از دیار پارس

منتشر شده 15 مهر 91 با 4875 بازدید

منبع : مردان پارس -راهنمای جامع گردشگری یزد

مستندات : سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری یزد

استفاده از مقاله فوق تنها با ذکر منبع به نام مردان پارس و درج آدرس صفحه به صورت کامل بلا مانع است

بیان دیدگاه شما در مورد این مطلب
لطفا نظرات خود را به صورت فینگلیش ( استفاده از حروف انگلیسی بجای فارسی ) ارسال ننمایید . نظرات فینگلیش منتشر نخواهد شد. با تشکر

تفالی بر دیوان حافظ

ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی.

برای شادی روح حافظ، صلوات یا فاتحه ای نثار نماییم نمایش فال !

بخش های سایت

آخرین مطالب منتشر شده

آخرین نظرات

تصویری از گالری

تقویم

جستجوس سریع
کاربران جاری: 183 نفر

Ip شما : 54.226.81.99

 بازدید های امروز: 8340

 تعداد مطالب : 5309 مطالب

تاسیس : 88/11/02

به روز رسانی 92/9/24